Wernisaż: 28 maja, godz. 17:00
Miejsce: Muzeum Podgórza
Czas trwania wystawy: 29 maja 2026 - 10 stycznia 2027
Kuratorka: Melania Tutak
Wyrazisty w architektonicznej formie, znakomity przykład brutalizmu — żelbetowa dominanta krajobrazu niegdyś kameralnego Ludwinowa. Hotel Forum nie miał szczęścia do czasów, choć miał je do ludzi – do ponad 600-osobowej załogi, dla której był czymś więcej niż miejscem pracy – był domem z oknami szeroko otwartymi na zachodni świat.
Historia Hotelu Forum jest rozproszona i niekompletna. Plany budynku pozostają w rękach prywatnych, a archiwa zakładów, które produkowały wyposażenie hotelu, już nie istnieją. W Archiwum Narodowym w Krakowie znajdują się jedynie fragmenty dokumentacji z pierwszego roku budowy. Dzięki zapobiegliwości pracowników technicznych zachowały się kserokopie kilku kluczowych dokumentów administracyjnych, takich jak decyzja o budowie Hotelu Kongresowego czy opisowe fragmenty dokumentacji technicznej z projektu architektonicznego. Jednym z cenniejszych zachowanych archiwaliów jest księga pamiątkowa Hotelu Forum — wpisy gości potwierdzają prestiż i wyjątkowość tego miejsca.
Wystawa powstała dzięki byłym pracownikom Hotelu Forum — „Forumowiczom”, którzy dla wielu uczestników byli i pozostają jednym z najważniejszych życiowych doświadczeń. Dla części z nich Hotel Forum urosło do rangi mitu, dla innych było przestrzenią intensywnego rozwoju i technicznych doświadczeń końca XX wieku. Ich wspomnienia tworzą wielotomową opowieść o działalności jednego z najbardziej ikonicznych budynków Krakowa.
